Spotřebitelská soutěž má prvního výherce Škody Karoq

zpět

Nový rok začal pro pana Petra B. z Velkého Beranova skutečně šťastně. Dnes si odvážel svůj nový vůz. Zapojil se totiž do spotřebitelské soutěže „Střihněte si kvalitu!“ pod taktovkou Státního zemědělského intervenčního fondu a vyhrál jednu ze tří hlavních cen – automobil Škoda Karoq.

Velká spotřebitelská soutěž, kterou organizuje Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), probíhá od 5. listopadu 2018 do 3. února 2019. Pokud patříte mezi fanoušky kvalitních potravin, stačí jen vyplnit a zaslat hrací kartu se 30 logy některých z následujících značek: Klasa, Regionální potravina, BIO „zebra“ (produkt ekologického zemědělství), BIO „list“ (evropské logo pro ekologickou produkci), Chráněné označení (ZTS, CHZO, CHOP), Český výrobek – garantováno Potravinářskou komorou ČR, Česká potravina nebo Česká cechovní norma.

 

Prvním výhercem bílé Škody Karoq Ambition 1,6 TDI 85kW včetně sady zimních pneumatik se stal pan Petr B. z Velkého Beranova na Vysočině. Kvalitní potraviny kupuje, v oblibě má prý zejména Balkánský sýr z Mlékárny Polná. Jeho soutěžní kartička byla vylosovaná 19. prosince, svoji cenu si dnes převzal z rukou ředitele Sekce ekonomické SZIF Petra Milase. Věříme, že kvalitním a poctivým potravinám zachová svou přízeň, dost možná si dal jejich konzumaci do novoročního předsevzetí. Cesta ke zdraví se zkrátka vyplácí.

 

A jak si kvalitní potraviny v průběhu soutěže vedou? Na konci 5. herního týdne zaslali soutěžící na hracích kartičkách 625 tisíc log, z nichž téměř polovina patří Klase. Na druhém místě je Český výrobek – garantováno Potravinářskou komorou, třetí příčka patří značce Česká potravina.

Soutěží se ještě měsíc. Další dvě hlavní výhry v podobě automobilů se budou teprve losovat. Zároveň stále běží základní a týdenní výhry a na závěr také výhra pro nejaktivnější. Přehled atraktivních cen přikládáme:

 

Hlavní výhra: Ještě 2x Škoda KAROQ Ambition 1,6 TDI 85kW včetně sady zimních pneumatik

 

Týdenní výhra: Každý týden se losuje 1 výherce, který může získat vybavení do kuchyně dle výběru v hodnotě 2 500 Kč. Navíc, pokud výherce správně odpoví na 3 otázky promotýmu a maskotu Klasáčkovi, získá další vybavení až za 2 500 Kč. Celkem si soutěžící může vybrat zboží v úhrnné hodnotě až 5 tisíc korun.

Základní výhra: Prvních 100 tisíc soutěžících obdrží drobné kuchyňské náčiní.

 

Výhra pro nejaktivnější: 10 soutěžících s největším počtem odeslaných karet obdrží výhry podle dosaženého pořadí: Od robotického vysavače přes chladničku s mrazničkou, kuchyňský robot až po myčku na nádobí.

 

Více informací k soutěži a herní karty najdete na www.akademiekvality.cz.

O značce „Klasa“

Národní značku kvality KLASA uděluje mimořádně kvalitním potravinářským a zemědělským výrobkům ministr zemědělství od roku 2003. Spravuje ji Státní zemědělský intervenční fond. Národní značku kvality získává výrobce na tři roky. Logo KLASA slouží spotřebitelům k lepší orientaci na trhu pro rozeznání výjimečně kvalitních produktů v porovnání s běžně dostupnými potravinami. V současnosti mohou spotřebitelé nalézt značku na obalech 983 produktů od 228 výrobců. Další informace a kompletní seznam všech oceněných produktů jsou na stránkách www.eklasa.cz.

 

O značce „České cechovní normy“

Cechovní normy zaručují kvalitu potravin tak, že určují povinné, přípustné a nepřípustné složky. Omezují například používání přídatných látek, nabízí masné výrobky s vyšším obsahem masa nebo preferují používání kvasů u pekařských výrobků. Toto označení lze v současnosti najít na obalech více než 770 produktů od přibližně 50 českých a moravských výrobců. Kompletní seznam najdete na www.cechovninormy.cz.

 

O značce „Regionální potravina“

Již devět let uděluje Ministerstvo zemědělství značku Regionální potravina nejkvalitnějším zemědělským nebo potravinářským výrobkům, které zvítězí v krajských soutěžích. Projekt má za cíl podpořit domácí producenty lokálních potravin a motivovat zákazníky k jejich vyhledávání v obchodech, na farmářských trzích či přímo u výrobců. Spotřebitelé si mohou vybírat z 419 výrobků od 332 výrobců. Značka Regionální potravina oceňuje ty nejlepší výrobky z každého kraje. Více informací je k dispozici na webových stránkách www.regionalnipotravina.cz.

 

O značce „BIO Produkt ekologického zemědělství“

Zeleno-bílý grafický znak BIO nazývaný díky proužkům biozebra“ je doplněný nápisem „Produkt ekologického zemědělství“. V naší zemi slouží jako ochranná známka pro biopotraviny. Aby mohly produkty toto označení získat, musí být prověřeny některými kontrolními organizacemi, které pověřuje Ministerstvo zemědělství. Bio výrobky označují produkty z rostlin a živočichů z ekologických farem, které nebyly ošetřeny zakázanými pesticidy, minerálními dusíkatými hnojivy a zároveň se při jejich pěstování nebo chovu zohledňuje dopad na životní prostředí a potřeby chovaných hospodářských zvířat.

 

O značce „Ekologická produkce“

„Ekologická produkce“ je na rozdíl od předchozí „biozebry“ značením nadnárodním (ve tvaru zeleno-bílého lístku) upraveným předpisem Evropské unie. Musí ho mít na svém obale každý produkt, který splňuje v rámci EU požadavky na biopotraviny. Jejich definice je zmíněna v textu výše – u značky „BIO Produkt ekologického zemědělství“. Pro úplnost ještě dodejme, že u biopotravin s původem mimo naši zemi není označení „biozebra“ povinné, i když na obalu být může.

 

O značce „Chráněné označení (ZTS, CHZO, CHOP)

Jedná se o značení Evropské unie. Funguje už téměř 25 let. Důvodem vzniku byla mj. i ochrana produktů před jejich paděláním. Týká se to následujících značek:

  • Zaručené tradiční speciality (ZTS)
  • Chráněné označení původu (CHOP)
  • Chráněné zeměpisné označení (CHZO)
Národní značku kvality KLASA uděluje mimořádně kvalitním potravinářským a zemědělským výrobkům ministr zemědělství od roku 2003. Administraci značky provádí Státní zemědělský intervenční fond. Národní značku kvality získává výrobce na tři roky. Logo KLASA slouží spotřebitelům k lepší orientaci na trhu při rozeznání výjimečně kvalitních produktů v porovnání s běžně dostupnými potravinami. V současnosti mohou spotřebitelé nalézt značku KLASA na obalech celkem 1 015 produktů od 227 českých a moravských výrobců. Další informace a kompletní seznam všech oceněných produktů jsou dostupné na stránkách www.eklasa.cz.